adr90
Dołączył: 19 Kwi 2010
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mam wiedzieć?
|
Wysłany:
Pon 17:56, 19 Kwi 2010 |
 |
To wszystko wynika z elektronów walencyjnych. Jakie są zasady? Bardzo proste.. Na początek musisz wiedzieć, że każdy pierwiastek chce zdobyć konfigurację najbliższego mu helowca (Lub poprostu spełnić regułę oktetu lub dubletu), bo jest najkorzystniejsza energetycznie. W tym celu może albo oddać, albo przyjąć elektron/y. Im bardziej chce oddać albo przyjąć elektron/y tym mniej energii potrzeba by wytworzyć wiązanie z innym pierwiastkiem. Więc po pierwsze, patrz na elektrony walencyjne. Po drugie, patrz na odległość powłoki walencyjnej od jądra. Jak pewnie wiesz, w jądrze atomowym są m.in. protony dodatnio naładowane. Plus do minusa się przyciąga. Im bliżej dodatnich protonów (znajdujących się w jądrze) są ujemne elektrony, tym większa energia potrzebna do oderwania elektronu, a mniejsza do pobrania elektronu od innego pierwiastka.
Przykład:
Lit ma 1 elektron walencyjny i to na 2 powłoce. To stosunkowo blisko jądra. Najlepiej, gdyby przyjął jeden elektron, bo będzie miał 2 elektrony w powłoce walencyjnej i wtedy będzie spełniał regułę dubletu.
Azot ma 5 elektronów walencyjnych na 2 powłoce. Ma do wyboru albo oddać 3 elektrony, 5 elektronów lub pobrać 3 elektrony. Jeśli zwiąże się z pierwiastkiem łatwo oddającym elektrony, wystarczy tylko mała energia wiązania, by pobrał 3 elektrony. Gdy zaś zwiąże sie z pierwiastkiem trudniej oddajacym elektrony, powinien oddać elektrony. Przyjdzie mu to z większą energia wiązania.
Ważna jest także ilość elektronów walencyjnych. Przy większej ilości elektronów walencyjnych one będą oddziaływać między sobą w wyniku czego pierwiastek będzie chętniej je oddawał. (ujemny ładunek odpycha ujemny itp)
Troche to zawiłe, ale mam nadzieję że rozjaśniłem to. Patrz na układ okresowy. Tam wszystko jest widoczne jak na dłoni. Ilość powłok, elektronów walencyjnych, oktety dublety i w ogóle.. Tym kieruj się przy próbie zrozumienia wykresy energii wiązania. |
Post został pochwalony 0 razy |
|